Ruiny zamku w Świeciu
Ruiny zamku w ŚwieciuZa rządów Henryka I Jaworskiego (lata 1319-1346) zamek Świecie pojawia się w źródłach po raz pierwszy. Było to dokładnie 3 maja 1329r., kiedy książę zawierał umowę z królem czeskim Janem Luksemburczykiem o odstąpieniu ziemi zgorzeleckiej Czechom. W dokumencie datowanym na rok 1385 jako pana zamku podaje się Henryka von Ochtritz. Podczas Wielkanocy 1527 r. w zamku wybuch pożar. Dziedziczka Katarzyna von Ochtritz i jej dzieci cudem uniknęły śmierci w płomieniach. Największą stratą było spalenie się zamkowego archiwum wraz z innymi cennymi dokumentami. Po pożarze zamek został przebudowany i powiększony. Jego mury wzmocniono także podczas wojny trzydziestoletniej (1618- 1648). W 1638 r. zakończyło się władanie zamkiem przez Ochtritzów.

Później Świecie było w posiadaniu różnych rodzin, najczęściej arystokratycznych. W 1665r. nabył je Daniel von Loeben. Ostatnią właścicielką zamku z tego rodu była Joanna Wiktoria znana w całej Saksonii ze swej urody. W 1719 r. sprzedała ona zamek wraz z okolicznymi ziemiami feldmarszałkowi Jakubowi Henrykowi Flemmingowi, który sprawował urząd koniuszego litewskiego. Podczas pobytu w Warszawie 29. września 1725 r. Flemming sprzedał Świecie polsko- saskiemu ministrowi Janowi Kazimierzowi Rayskiemu. Jednak nowy właściciel nie cieszył się zamkiem zbyt długo. W 1729 r. majątek skonfiskował August Mocny który rok później sprzedał go pułkownikowi Wolfowi Adolfowi Gersdorf z Pobiednej.

Od roku 1760 zamek był niezamieszkany. W XIX w. zamek ponownie uległ pożarowi, lecz już nie podźwignął się z ruin. Przed I wojną światową ruiny Świecia nabył Ernest von utschow, właściciel zamku Czocha. Gutschow przymierzał się do rekonstrukcji warowni, lecz jego plany nie zostały zrealizowane.
Pogoda w wieradowie Zdroju
Serwis turystyczny Świeradów Zdrój
Copyright (c) InterPele www.swieradowzdroj.info.pl
kontakt reklama | dodaj obiekt
Odwiedzin:
stat4u