Sudety, a w szczególności należące do tego pasma Góry Izerskie od lat przyciągają turystów, gdyż są rejonem doskonale nadającym się do uprawiania turystyki pieszej. Dziewicza przyroda, jak i szczególna atmosfera tych miejsc tworzą niepowtarzalną atmosferę dla wędrówek. Góry Izerskie posiadają sieć oznakowanych szlaków turystycznych, które umożliwiają dotarcie do wielu ciekawych miejsc, a także znacznie ułatwiają poruszanie się po niejednokrotnie trudnym terenie.
Aby poznać szlaki turystyczne Gór Izerskich wędrówkę należy rozpocząć od Świeradowa-Zdroju, znanego w kraju i za granicą kurortu, będącego Stolicą Gór Izerskich. Świeradów-Zdrój będący jednym z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku, rozlokował się na północnym stoku Gór Izerskich, w dolinie rzeki Kwisy, w tak zwanym Obniżeniu Świeradowskim, stanowiącym wąską dolinę ciągnącą się od Rozdroża Izerskiego na długości około 10 km. Nad doliną wznosi się od zachodu i południowego wschodu Wysoki Grzbiet, a od północnego wschodu i wschodu Grzbiet Kamienicki. Centrum miasta rozłożyło się w rozszerzeniu doliny, u podnóża Izerskiego Stogu na wysokości 450-600 m n.p.m. od południowego zachodu, a Sępią Górą od wschodu.
Wędrówki szlakami Gór Izerskich, które są jedną z ostatnich oaz spokoju w Sudetach, pozwalają pieszym wędrowcom odpocząć od zgiełku dnia codziennego. A miasto i jego okolice to doskonałe tereny do uprawiania różnych form turystyki kwalifikowanej i rodzinnej. Ze Świeradowa-Zdroju można dojść znakowanymi szlakami do wielu ciekawych miejsc w Górach Izerskich, jak i poza nimi. Należą do nich szlaki: czerwony, niebieski, żółty i zielony, które prowadzą turystów w pięciu kierunkach. Ich punkty węzłowe znajdują się na rogu ulic Parkowej i Zdrojowej oraz koło nieczynnej już stacji PKP. Oprócz oznakowanych szlaków istnieje cała sieć śródleśnych dróg i ścieżek, które pozwolą dotrzeć do tajemniczych i pięknych zakątków na górskich polanach, przełęczach i szczytach.
Propozycje wycieczek:
SZLAK CZERWONY – IM. MIECZYSŁAWA ORŁOWICZA
Łączny czas przejścia wynosi ok. 112 godz., długość szlaku wynosi ok. 390 km.
Jednym z bardziej atrakcyjnych szlaków jest Szlak Czerwony - Główny Szlak Sudecki im. dra Mieczysława Orłowicza, biegnący przez najważniejsze pasma polskich Sudetów. Szlak na przestrzeni od Świeradowa-Zdroju do Paczkowa osiąga długość około 390 km. Szlak oznakowany jest kolorem czerwonym. Ze stacji kolejowej w Świeradowie-Zdroju biegnie wysokim Grzbietem Izerskim do Szklarskiej Poręby, dalej głównym grzbietem Karkonoszy do Karpacza, następnie pogórzem Karkonoskim schodzi do Kotliny Jeleniogórskiej w Mysłakowicach i przez Mrowiec wchodzi na grzbiet Rudaw Janowickich i Skalnik. Stąd przez Szarocin, Lubawkę, Góry Krucze prowadzi do kotliny Krzeszowkiej, a następnie Pasmem Lesistej i Górami Suchymi do schroniska Andrzejówka, dalej przez Jedlinę Zdrój, Góry Sowie do srebrnej Przełęczy, następnie Wzgórzami Włodzickimi wiedzie do Obniżenia Ścinawki i w Góry Stołowe. Z Karłowa przez Kudowę Zdrój do Zieleńca w Górach Orlickich, a dalej przez Długopole Zdrój, dnem Rowu Nysy do Międzygórza, skąd wyprowadza na Śnieżnik Kłodzki. Dalej schodzi do Lądka Zdroju i przez Góry Złote i Złoty Stok doprowadza do Paczkowa.
SZLAK CZERWONY – NA STÓG IZERSKI – wycieczka ½ -dniowa
Czas przejścia ok. 2,5 godz. – powrót ok. 1 godz. 10 min.
Świeradów-Zdrój – Stóg Izerski - Świeradów-Zdrój
Wychodzimy spod Domu Zdrojowego, położonego przy ul. 3-go Maja 1. Idziemy drogą asfaltową do góry. Po pierwszym stromym podejściu, na skrzyżowaniu dróg, znak niebieski zbacza w lewo, my udajemy się szlakiem czerwonym w prawo. Przechodząc obok "Czeszki" i "Słowaczki" skręcamy w prawo, a następnie w lewo, ścieżką - skrótem, miejscami duktem, do góry. Można też iść serpentynami drogi dojazdowej. Ostatni skrót jest długi (30 min), męczący i trudny, ponieważ droga jest stroma i kamienista. Wreszcie dochodzimy do Schroniska Turystycznego PTTK Na Stogu Izerskim (1075).
SZLAK CZERWONY – DO SZKLARSKIEJ PORĘBY - wycieczka całodzienna
Czas przejścia ok. 6,5 godz.
Świeradów-Zdrój – Schronisko Na Stogu Izerskim – Polana Izerska – Przednia Kopa – Wysoka Kopa – Izerske Garby – Kopalnia Stanisław – Wieczorny Zamek – Wysoki Kamień – Hutnicza Górka – Szklarska Poręba
Sprzed Domu Zdrojowego idziemy do Schroniska "Na Stogu Izerskim". Od Schroniska w lewo na wsch. idziemy ścieżką przez las. Schodzimy w dół przez Łużec (1037) zwany też Świeradowskim Grzbietem, do Polany Izerskiej. Wchodzimy ponownie w las i wkrótce jesteśmy na Podmokłej (1001). Za nią mijamy Szerzawę (975), poniżej której na pd. znajdują się prawie zarośnięta Piekarska Polana i Rudy Grzbiet, aby dojść do Mokrej Przełęczy (940). Z przełęczy zaczyna się podejście przez łąkę. Za nią po prawej stronie Sine Skałki. Wkrótce jesteśmy na następnym szczycie – Przedniej Kopie (1114 m). Stąd skręcamy na pd. wsch. i na wysokości Wysokiej Kopy (1126) nie dochodząc do niej w lewo na wsch. Idziemy wąskim grzbiecikiem Izerskich Garbów (1088). Mijamy kamieniołom kwarcu "Stanisław" – najwyżej położony kamieniołom w Europie. Idziemy prosto wzdłuż wąskiej przecinki. Wkrótce osiągamy Zwalisko (1047). Tu znajdują się ładne skałki o nazwach Skarbki a niedaleko Wieczorny Zamek. Schodzimy lekko w dół i osiągamy skałkę Zawalidrogę. Ścieżką dochodzimy do Wysokiego Kamienia (1058). Za wierzchołkiem idziemy w prawo w dół szerokim duktem do ul. Schroniskowej. Przecinamy szlak czarny. Wchodzimy na Hutnicza Górkę (774). Schodzimy do drogi, skręcamy w prawo nad wiaduktem i jesteśmy koło stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna.
SZLAK ZIELONY – NA SMREK – wycieczka ½ -dniowa
Czas przejścia ok. 3 godz.
Świeradów-Zdrój – Stóg Izerski - Smrek
Początek trasy zaczyna się przy Domu Zdrojowym (ul. 3-go Maja 1). Idziemy drogą asfaltową do góry. Po pierwszym stromym podejściu, na skrzyżowaniu dróg udajemy się szlakiem czerwonym w prawo. Przechodząc obok "Czeszki" i "Słowaczki" skręcamy w prawo, a następnie w lewo, ścieżką – skrótem do góry. Można też iść serpentynami drogi dojazdowej. Dochodzimy do Schroniska Na Stogu Izerskim (1075). Od Schroniska idąc szlakiem zielonym ok. 45 min. dojdziemy na szczyt Smreka (1124), gdzie znajduje się turystyczne przejście graniczne Polska-Czechy oraz dodatkowa atrakcja – wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę czeskiej strony Gór Izerskich.
SZLAK ZIELONY - DO CZERNIAWY-ZDROJU – spacer ½ -dniowy
Czas przejścia w obie strony ok. 3 godz.
Świeradów-Zdrój - Zajęcznik – Czerniawa-Zdrój - Dolina Czarnego Potoku - Świeradów-Zdrój
Atrakcyjna i niezbyt męcząca trasa spacerowa. Jest to 3,5 kilometrowa droga łącząca Świeradów-Zdrój z Czerniawą-Zdrój. Ze Świeradowa, a dokładnie spod apteki na ul. Sienkiewicza idziemy szlakiem zielonym w górę i po 30 minutach zdobywamy szczyt Zajęcznika (595). Po niżej szczytu znajduje się skała granitowa o nazwie Iglica. Stoi tu przekaźnik TV. Idąc tym szlakiem możemy podziwiać widok na miasto i otaczające góry. Z Zajęcznika idziemy dalej szlakiem ok. 1 godz. i dochodzimy do Czerniawy-Zdroju. Jest to niezbyt męcząca, raczej spacerowa trasa lasami i łąkami do uzdrowiska położonego przy granicy czeskiej, w malowniczej dolinie Czarnego Potoku. Dolina porośnięta jest świerkowym lasem, głęboko wcięta w zbocza Stogu Izerskiego i Smreka. Na prawym brzegu potoku, w samym centrum Czerniawy-Zdrój znajduje się nieduża "Grota". Warto zwrócić uwagę na oryginalną, łużycką architekturę kilku znajdujących się w Czerniawie-Zdroju chat z XIX w.
SZLAK ZIELONY – ZAJĘCZNIK – spacer ½ -dniowy
Czas przejścia w obie strony ok. 1,5 godz., trasa łatwa i atrakcyjna widokowo.
Świeradów-Zdrój – Zajęcznik - Świeradów-Zdrój
Z centrum idziemy ulicą Zdrojową w dół do skrzyżowania, stąd prosto ul. Nad Potokiem. Za mostkiem wchodzimy w las. Obok "Leśnego Grodu" skręcamy w lewo. Skrajem lasu idąc lekko w górę dochodzimy do Zajęcznika osłaniającego od pn. uzdrowisko.
SZLAK NIEBIESKI – NA SĘPIĄ GÓRĘ - spacer ½ -dniowy
Czas przejścia w obie strony ok. 2 godz.
Świeradów-Zdrój – Sępia Góra – Płókowy Mostek – Dolina Kwisy- Świeradów-Zdrój
Jedną z interesujących tras, która oznaczona jest szlakiem niebieskim, jest trasa ze Świeradowa-Zdroju na szczyt Sępiej Góry (828). Wychodząc z pod stacji PKP idziemy częściowo drogą dojazdową, a częściowo leśną drogą. Po drodze mijamy Płókowy Mostek, znajdujący się na potoku Płoka. Przechodzimy także Doliną Kwisy, która swój początek bierze na wysokości 940 m, na północno-zachodnim zboczu Izerskich Garbów, a kończy na 107 km wpadając do Bobru w okolicach Żagania. Po ok. 1 godz. marszu zdobywamy szczyt Sępiej Góry. Jest to ostatni na zachodzie szczyt Grzbietu Kamienickiego. Rozpościera się stąd wspaniały widok na Pogórze Izerskie. W centralnym punkcie góry znajduje się grupa granitognejsowych skałek nosząca nazwę Biały Kamień.
SZLAK NIEBIESKI – NA HALĘ IZERSKĄ - wycieczka całodniowa
Czas przejścia 2,5 godz.
Świeradów-Zdrój - Polana Izerska - Hala Izerska – Chatka Górzystów
Na Halę Izerską idzie się szlakiem niebieskim około 2,5 godz. Rozpoczynający się w dolnej części Świeradowa-Zdroju szlak niebieski prowadzi nas obok Stacji Ratunkowej GOPR do drogi zwanej Staroizerską, gdzie napotykamy na źródło Adama, a po ok. 1,5 godz. marszu jesteśmy na Polanie Izerskiej. To podmokła i zatorfiona rozległa polana na Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Od XVIII wieku śródleśna osada drwali.
Idąc dalej ok. 1 godz. niebieskim szlakiem dochodzimy do Hali Izerskiej. W jej południowej części znajduje się rezerwat florystyczny "Torfowisko Izerskie" z reliktowymi okazami brzozy karłowatej, jałowca halnego, jeżyny czarnej. Znajduje się on w płaskim obniżeniu doliny Izery między grzbietami Średnim a Wysoki. Stąd niegdyś pobierano borowinę dla świeradowskiego uzdrowiska. Zimą są na hali dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Przechodzi tędy najdłuższa trasa Biegu Piastów. Na północnym skraju hali stoi schronisko "Chatka Górzystów". Z górnego końca Hali Izerskiej roztacza się widok na panoramę zachodnich Karkonoszy.
SZLAK NIEBIESKI – NA POLANĘ IZERSKĄ – wycieczka całodniowa
Czas przejścia ok. 2 godz.
Świeradów-Zdrój - Polana Izerska lub
Czas przejścia ok. 5 godz.
Świeradów-Zdrój - Polana Izerska -Schronisko Na Stogu Izerskim – Świeradów-Zdrój
Początek trasy przy Domu Zdrojowym. Idziemy pod górę i na pierwszym skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo w górę. Następnie przechodzimy na drugi brzeg pot. Mokrzyca. Trasa nadal biegnie pod górę, tzw. Drogą Grzbietową prowadzącą na Wysoki Grzbiet. osiągamy Polanę Izerską. Na tej sporej grzbietowej hali (900-1000), dawnej mieściła się kolonia leśna Drwale. Wracamy tą samą drogą lub obok Schroniska PTTK "Na Stogu Izerskim" – szlakiem czerwonym w prawo.