Szklarska Poręba
Syklarska PorebaSzklarska Poręba jest miejscowością, której początki sięgają XIII w. Pierwsze wzmianki o hucie szkła pochodzą z 1. 1366 - 72. Wyczerpanie się zasobów drzewa w tamtej okolicy zmusiło ówczesnych hutników do przeniesienia się wyżej, gdzie istniały nie naruszone jeszcze obszary leśne. Charakterystyczne jest, że przy ówczesnym nieskomplikowanym sposobie produkcji bardziej opłacało się przenieść w dogodniejsze miejsce samą hutę, niż zorganizować transport potrzebnego drzewa.
Miejscowość wzięła nazwę od pozostawianych tu przez hutników poręb leśnych. Obecnie w Szklarskiej Porębie Górnej istnieje duża huta szkła „Julia". Luksusowe wyroby kryształowe tego zakładu znane są w całym kraju, a część ich eksportowana jest za granicę.

Szklarska Poręba jest obecnie największym wczasowiskiem na Dolnym Śląsku.
W okresie letnim w domach wypoczynkowych, ośrodkach kolonijnych, sanatoriach przebywa tu jednocześnie do 10 000 osób. W okresie zimowym Szklarska Poręba jest ruchliwym ośrodkiem narciarskim. W okolicy znajdują się doskonałe tereny zjazdowe oraz nadające się do nauki jazdy na nartach.

W pobliżu Szklarskiej Poręby (ok. 1 godz. od centrum) znajdują się dwa piękne wodospady: Kamieńczyka (zn. czerwone) i Szklarki (zn. zielone).


www.e-szklarska.com
www.szklarskaporeba.info.pl
www.wszklarskiej.net.pl
Pogoda w wieradowie Zdroju
Serwis turystyczny Świeradów Zdrój
Copyright (c) InterPele www.swieradowzdroj.info.pl
kontakt reklama | dodaj obiekt
Odwiedzin:
stat4u