Mirsk

OdtÄ…d też miasto nosiÅ‚o nazwÄ™ Spokojna Góra (Friedeberg). W 1425 roku miasto staÅ‚o siÄ™ wÅ‚asnoÅ›ciÄ… rodu Schaffgotschów i w ich wÅ‚adaniu pozostawaÅ‚o do 1808 roku. W 1521 roku czeski król WÅ‚adysÅ‚aw nadaÅ‚ Mirskowi przywilej organizacji dorocznego jarmarku w dniu Marii Magdaleny - 22 lipca (obecnie w tym terminie miasto organizuje wspóÅ‚czesne swe Å›wiÄ™to pn. Izerska Gala).
Po wielokrotnych pożarach w drugiej poÅ‚owie XVIII wieku caÅ‚e miasto odbudowano zabudowÄ… murowanÄ…, która zachowaÅ‚a siÄ™ do dziÅ›.
W sierpniu 1790 roku przebywaÅ‚ w Mirsku (ulica Mickiewicza 13) korzystajÄ…cy z zaproszenia rodziny Friedrichów J.W. Goethe. Od 1879 roku Mirsk posiadaÅ‚ wÅ‚asnÄ… gazetÄ™ „Der Bote aus den Queisthale" („PosÅ‚aniec z doliny Kwisy") - dziÅ› tradycje te kontynuuje lokalna gazeta „WieÅ›ci Mirska*. Od 1884 roku Mirsk posiadaÅ‚ połączenie kolejowe z Gryfowem ÅšlÄ…skim, a nastÄ™pnie Åšwieradowem, już od XVII wieku Mirsk sÅ‚ynÄ…Å‚ z rzemiosÅ‚a In jarskiego i tekstylnego (wyrabiane tu poÅ„czochy znane byÅ‚y w Ameryce), które w okresie powojennym kontynuowaÅ‚y zakÅ‚ady Iniarskie i baweÅ‚niane.
WspóÅ‚czesnÄ… nazwÄ™ Mirsk miasto otrzymaÅ‚o w 1946 rok, a 1961 przyłączono do Mirska prawobrzeżnÄ… wieÅ› Skarbków. W latach dziewięćdziesiÄ…tych przemysÅ‚ podupadÅ‚, a szanse swego rozwoju Mirsk poszukuje w turystyce, do czego predysponujÄ… Góry Izerskie, pobliże jezior ZÅ‚otnickiego i Czocha oraz granicy z Czechami.