Leśna

W okresie powojennym gÅ‚ównÄ… zmianÄ… w dotychczasowej strukturze miasta byÅ‚a realizacja wielorodzinnego osiedla w poÅ‚udniowej części obszaru Å›ródmiejskiego. Pomimo pewnego przeskalowania – osiedle skÅ‚ada siÄ™ z budynków piÄ™ciokondygnacyjnych, tylko częściowo zniszczyÅ‚o ono pierwotnÄ… strukturÄ™ miasta i na szczęście nie objęło rynku.
Aktualnie najwiÄ™kszÄ… wartoÅ›ciÄ… historyczno-kulturowÄ… miasta jest rynek z ratuszem i kompletnÄ… zabudowÄ… pierzei, częściowo starszÄ… (z XVII wieku) – w ukÅ‚adzie szczytowym, z podcieniami, częściowo mÅ‚odszÄ…, XIX-wiecznÄ…, lecz dostosowanÄ… gabarytami i detalami do charakteru zespoÅ‚u oraz zabudowÄ… przylegÅ‚ych ulic (Sienkiewicza i Å»eromskiego), a także koÅ›cióÅ‚ pw. Chrystusa Króla z XVI wieku.
W centrum Rynku stoi budynek ratusza miejskiego z 1699 roku przebudowany w 1779 roku oraz w poÅ‚owie XIX w. Godne uwagi sÄ… również dwa koÅ›cioÅ‚y – parafialny Å›w. Jana Chrzciciela - z lat 1852- 1853, usadowiony na górce obok cmentarza. Drugi – to koÅ›cióÅ‚ poewangelicki – Chrystusa Króla. Obecny jego ksztaÅ‚t pochodzi z lat 1709 – 1719. W Å›ciany zewnÄ™trzne koÅ›cioÅ‚a wmurowano
Nagrobki rycerskie z lat 1551 – 1700. Ponadto w Å›cianie zewnÄ™trznej obok zakrystii ustawiony jest krzyż pokutny z wyrytym narzÄ™dziem zbrodni.
Pierwsze wzmianki o LeÅ›nej pochodzÄ… z 1144 roku. Prawa miejskie nadaÅ‚ w 1329 roku książę Henryk Jaworski. XV w. w wyniku wojen husyckich, epidemii, pożarów i powodzi nie byÅ‚ dla mieszkaÅ„ców LeÅ›nej szczęśliwym okresem. Wzrost zamożnoÅ›ci nastÄ…piÅ‚ w XVII – XIX w., kiedy to rozwijaÅ‚a siÄ™ produkcja sukna i pÅ‚ótna. Wyroby miejscowych rzemieÅ›lników znane byÅ‚y nawet w tak odlegÅ‚ych krajach jak: Hiszpania i Portugalia. Po drugiej wojnie Å›wiatowej odebrano LeÅ›nej prawa miejskie nadajÄ…c je ponownie w 1962 roku.