Czerniawa Zdrój
Czerniawa ZdrójCZERNIAWA ZDRÓJ (505-710 m) jest częścią Świeradowa Zdroju, położoną w górnym odcinku dol. Czarnego Potoku u stóp Stogu Izerskiego i Smreka.

W 1 poł. XVII w. powstała tu huta szkła, przy której w 1651 osiedlili się czescy eksulanci (emigranci ewangeliccy). W 1783 odkryto siedem źródeł mineralnych, lecz przez długi czas nie były one wykorzystywane. W dwa lata później nieco poniżej miejscowości rozpoczęto eksploatację rud kobaltu w kopalni Schaffgotschów „Jan Nepomucen”. Z powodu wyczerpania niewielkiego złoża zakończono ją już w 1787. Dopiero na pocz. XIX w. zaczęły powstawać małe zakłady lecznicze, dla potrzeb których sprowadzono w 1826 pierwsze wanny kąpielowe. W 1860 wzniesiono dom zdrojowy, istniejący do 1910, kiedy to powstał obecny budynek. Do niedawna Czerniawa stanowiła jedno z najmniejszych uzdrowisk sudeckich, dlatego też w 1973 została przyłączona do pobliskiego Świeradowa Zdroju.

Dzięki znacznemu osłonięciu przez okoliczne góry notuje się tu stosunkowo mało wiatrów, ale klimat jest bodźcowy ze względu na dość niskie temperatury i szybkie zmiany ciśnienia atmosferycznego. Zimy są tu bardzo śnieżne. Strome stoki ograniczają rozbudowę, która ma charakter rozproszony, zapewniając spokój oraz nadając specyficzny wygląd miejscowości. Znajdują się tu cztery sanatoria, w tym jedno dziecięce.

W oparciu o źródło „Jan", z którego wypływa woda o charakterze szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowo-żelazistej z bezwodnikiem kwasu węglowego (C02) przy wydajności 27Q0 1/godz. (odwiert 90 m głęb.), prowadzi się leczenie następujących schorzeń: przewlekłe zapalenia i nieżyty oskrzeli, pylicę i rozedmę płuc oraz wtórną niedokrwistość i stany rekonwalescencji .

Pogoda w wieradowie Zdroju
Serwis turystyczny Świeradów Zdrój
Copyright (c) InterPele www.swieradowzdroj.info.pl
kontakt reklama | dodaj obiekt
Odwiedzin:
stat4u