Czarci Młyn

Maszyny i urzÄ…dzenia mÅ‚yÅ„skie, funkcjonujÄ…ce do dziÅ›, sÄ… typowe dla wyposażenia mÅ‚ynów gospodarczych z przeÅ‚omu XIX / XX w., mÅ‚ynów budowanych w tzw. systemie amerykaÅ„skim, w którym transport zboża byÅ‚ caÅ‚kowicie zmechanizowany.
Do ok. 1951 r. młyn wodny dysponował napędem z koła wodnego,
nasiÄ™blemego o Å›rednicy 6,5 m. KoÅ‚o to, powstaÅ‚o ok. 1890 r. i utrzymane do dziÅ› jest jednym z nielicznych zachowanych na Dolnym ÅšlÄ…sku. Inne, pochodzÄ…ce z 1910 r., zachowano w nieczynnym już od wielu lat mÅ‚ynie w Kudowie Zdroju, po innych licznych niegdyÅ› koÅ‚ach wodnych pozostaÅ‚y do dzisiaj co najwyżej relikty waÅ‚ów. Ko/o mÅ‚yÅ„skie prezentuje wybitne wartoÅ›ci historyczne i techniczne i należy do unikatowych egzemplarzy tego typu.
W 1957 r., po 6 letniej przerwie spowodowanej awariÄ… mÅ‚yna, uruchomiono powtórnie mÅ‚yn w oparciu o napÄ™d z przedwojennego silnika elektrycznego. Od tego czasu ani konstrukcja budynku, ani maszyny i urzÄ…dzenia mÅ‚yÅ„skie nie ulegÅ‚y modernizacji.
DziÅ› w „Czarcim MÅ‚ynie" zmÄ™czony podróżny może zasiąść i ogrzać zmarzniÄ™te koÅ›ci przy 100-letnim piecu chlebowym, zjeść chleb wypiekany sposobem naszych pradziadków.
Lecz pamiÄ™tajcie I Aby ustrzec siÄ™ zÅ‚oÅ›liwoÅ›ci Czarta ukrywajÄ…cego siÄ™ gdzieÅ› w „Czarcim MÅ‚ynie", należy, tak jak czyniono to od zawsze, przed przekroczeniem wierzei MÅ‚yna dotknąć gÅ‚owy Iwa, strzegÄ…cego wejÅ›cia, mÅ‚yna oraz wszystkich jego goÅ›ci.
Czarci Młyn
ul. Lwówecka 5
Obiekt jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli w godz. 10-18, zwiedzanie z przewodnikiem.
W dni wolne od nauki szkolnej wchodzimy co 30 min, w pozostałym czasie co godzinę, ostatni raz o godzinie 17.00.