Czarci Młyn
Czarci MłynMłyn w Czemiawie-Zdroju powstał ok. roku 1890. Obiekt reprezentuje niezrównane walory techniczne, historyczno - architektoniczne i krajobrazowe. Podstawowe wyposażenie młyna jest oryginalne i pochodzi z okresu jego budowy. Jest on typowym przykładem budownictwa pogranicza śląsko - czeskiego.
Maszyny i urządzenia młyńskie, funkcjonujące do dziś, są typowe dla wyposażenia młynów gospodarczych z przełomu XIX / XX w., młynów budowanych w tzw. systemie amerykańskim, w którym transport zboża był całkowicie zmechanizowany.
Do ok. 1951 r. młyn wodny dysponował napędem z koła wodnego,

nasięblemego o średnicy 6,5 m. Koło to, powstało ok. 1890 r. i utrzymane do dziś jest jednym z nielicznych zachowanych na Dolnym Śląsku. Inne, pochodzące z 1910 r., zachowano w nieczynnym już od wielu lat młynie w Kudowie Zdroju, po innych licznych niegdyś kołach wodnych pozostały do dzisiaj co najwyżej relikty wałów. Ko/o młyńskie prezentuje wybitne wartości historyczne i techniczne i należy do unikatowych egzemplarzy tego typu.

W 1957 r., po 6 letniej przerwie spowodowanej awarią młyna, uruchomiono powtórnie młyn w oparciu o napęd z przedwojennego silnika elektrycznego. Od tego czasu ani konstrukcja budynku, ani maszyny i urządzenia młyńskie nie uległy modernizacji.

Dziś w „Czarcim Młynie" zmęczony podróżny może zasiąść i ogrzać zmarznięte kości przy 100-letnim piecu chlebowym, zjeść chleb wypiekany sposobem naszych pradziadków.

Lecz pamiętajcie I Aby ustrzec się złośliwości Czarta ukrywającego się gdzieś w „Czarcim Młynie", należy, tak jak czyniono to od zawsze, przed przekroczeniem wierzei Młyna dotknąć głowy Iwa, strzegącego wejścia, młyna oraz wszystkich jego gości.

Czarci Młyn
ul. Lwówecka 5
cObiekt jest otwarty dla zwiedzających od wtorku do soboty w godz od 10:00 do 16:00
.Zwiedzanie z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie ( o 15:00) ostatnie wejście.
Pogoda w Świeradowie Zdroju
Serwis turystyczny Świeradów Zdrój
Copyright (c) InterPele www.swieradowzdroj.info.pl
kontakt reklama | dodaj obiekt
Odwiedzin:
stat4u